Vaizdo stebėjimo įrenginiai gali lengvai tapti programišių marionetėmis

Dabar vartotojai gali itin lengvai pasirūpinti įranga, leidžiančia gyvai stebėti kas vyksta jų namuose kol jie darbuojasi ar mėgaujasi atostogomis kitose šalyse. Įrašytus vaizdus lengvai galima peržiūrėti iš naujo vėliau ar stebėti gyvas transliacijas iš su kamera susieto kompiuterio. Deja, nors ši naujovė gali pasirodyti itin viliojanti, kibernetinio saugumo tyrėjai nevisuomet pritaria tokių produktų įsigijimui bei naudojimui.

Žinoma, vaizdo stebėjimo įranga retai naudojama individuliuose namuose. Kitose šalyse tokios naujovės priimamos daug greičiau, bet Lietuvoje tokių produktų vartojimas nėra itin plačiai paplitęs. Šiame įraše aptarsime vieną ši didžiausių saugumo problemų, susijusių su vaizdo stebėjimo kameromis.

IoT kameros

Juk daugelis skaitytojų jau spėjo suabejoti jų patikimumu bei sunerimti, ar programišiai negali įsilaužti į tokio tipo įrenginius ir tyliai stebėti nieko apie tokį privatumo pažeidimą nežinančius asmenis? Toks likimas ištiko vieną Olandijoje gyvenančią moterį vardu Rilana Hamer, kurios pasakojimas apie jos įsigytą vaizdo stebėjimo kamerą – išties šokiruos.

Facebook socialine tinkle Hamer papasakojo apie ją paslapčia sekusią kamerą

Hilana Hamer – paprasta mergina iš Olandijos. Menka tikimybė, jog ja buvo susidomėta dėl specifinės priežasties: turbūt įsilaužimas į vaizdo stebėjimo kamerą įvyko atsitiktinai arba buvo suplanuotas dėl kitokių priežasčių. Neužbėgdami įvykiams už akių, pradėkime nuo pradžių.

Hamer nusprendė įsigyti vaizdo stebėjimo kamerą, jog galėtų stebėti savo naująjį augintinį kol jos nėra namuose. Daugelis šunų savininkų sutiks – tokia mintis nekarta jiems buvo šovusi į galvą. Kas nenorėtų sužinoti ką likęs vienas veikia jų mylimas keturkojis? Žinoma, Hilana Hamer net nenutuokė, jog įsigyta prekė stipriai pažeis jos privatumą ar net saugumą.

Facebook įraše mergina teigia, jog vieną dieną ji buvo namuose ir atlikinėjo tam tikrus ruošos darbus. Netikėtai, ji pamatė kaip jos įsigyta kamera pajudėjo. Įsitikinusi, jog tai tebuvo tik paikas vaizduotės vaisius, Hamer toliau tvarkėsi namus, tačiau kai garsas pasikartojo, ji grįžo į svetainę dar kartą patikrinti kamerą.

Visiškai nelauktai, kamera pasisuko į ją ir pasisveikino prancūziškai: “Bonjour, madame. Tout bien avec vous?“. Išsigandusi ir šokiruota, Hamer greit išjungė vaizdo stebėjimo kamerą ir ėmė galvoti, kaip ilgai išorinis asmuo ją valdė (bei ką jos dėka matė).

Pasikvietusi draugą, Hamer vėl nusprendė įjungti kamerą. Šį kart, įrenginys vėl pasisuko į ją ir pasiteiravo, ar ji kalbanti prancūziškai. Merginai tarstelėjus žodį „ne“, kamera prabilo ispaniškai. Žinoma, Hamer kantrybė greit pasibaigė ir mergina užrėkė „dink iš mano namų, dabar!“. Nors įsilaužėlis iš pradžių sugebėjo apsimesti mandagiu, prieš Hilanai atjungiant kamerą, jis dar spėjo išrekti „ooooh such my d**k“.

Nors IoT produktai įvardijami kaip itin naudingi be inovatyvūs, tačiau jų apsauga tikrai nėra iki galo ištobulinta. Dažnai užtenka nulaužti vartotojų Wi-Fi slaptažodžius tam, jog būtų įmanoma pasiekti prie jo prisijungusius įrenginius: kameras, televizorius ir pnš.

Šaltinis: extremetech.com.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Apsaugos gidai

Paskutiniai komentarai

Naujausi įrašai