Federalinėje Ryšių Komisijoje (FRK, JAV) vyksta karštos diskusijos dėl dabartinio Interneto neutralumo principo (angl. net neutrality) išlaikymo. Prieštaringų nuomonių antplūdžiai turėtų pasibaigti gruodžio 14d. kuomet komisijos nariai galės nuspręsti dėl Interneto neutralumo principo likimo. Jeigu vengėte skaityti su šia tema susijusias naujienas, derėtų susidomėti šia opia problema kol komisijos priimtas sprendimas galutinai neužkirto kelio Interneto neutralumui.
Ką reiškia Interneto neutralumo principas? Kas vyksta?
Visas šurmulys prasidėjo poto, kai Federalinės Ryšių Komisijos vadovas Ajit Pai ėmė aršiai kovoti dėl Interneto neutralumo principo pašalinimo. Ką tai reikštų? Leiskite mums paaiškinti. Kai naršome įvairias Interneto svetaines, nepastebime jokių apribojimų ar lėčiau veikiančių puslapių.
Taip yra dėl to, jog Interneto neturalumo principas užtikrina – niekas neturi teisės konkurenciniais tikslais blokuoti tinklalapius ar lėtinti jų eigą. Kiekvienas vartotojas gali lankytis bet kurioje svetainėje, išreikšti savo nuomones, įsitikinmus ar ieškoti bendraminčių.
Už visa tai galime dėkoti Interneto neutralumo principui. Jums nepatiktų jeigu jūsų Interneto ryšio tiekėjai imtų reguliuoti tam tikrų svetainių greitį ar net blokuoti prieigą prie jų. Kol Interneto neutralumo principas galioja, vartotojai gali laisvai naršyti kibernetinėje erdvėje. Tačiau ar viskas gali kardinaliai pasikeisti? Tokie bandymai pašalinti neutralumo principą kartojasi: 2015m. didelės protestų bangos padėjo numalšinti Federalinės Ryšių Komisijos siekius suvaržyti bei apmokestinti lankymąsi Internete.
Kas nutiks jeigu Interneto neutralumo principas nebegalios?
Prezidento Donaldo Trumpo įgaliotas Ajit Pai itin aistringai pasisako apie šio itin svarbaus principo panaikinimą. Jeigu jo norai išsipildys, galite atsisveikinti su įprasta tapusia laisve kibernetinėje erdvėje. Interneto ryšio tiekėjai galės lėtinti savo priešininkų svetaines bei blokuoti tam tikrą turinį. Žinoma, tokiu būdu bus prarasta žodžio laisvė, kadangi prieštaringi pasisakymai bus užblokuoti.
Paprasti Interneto lankytojai nukentės labiausiai. Pavyzdžiui, įvairių rasių bei mažumų atstovai praras platformą, kurios dėka jie galėjo išreikšti savo mintis. Taip daugelis nebegalės išreikšti religinių ar politinių įsitikimų, o priimtinos nuomonės ims vyrauti visuose tinklalapiuose. Žinoma, nukentės ir smulkusis verslas, kadangi jo steigėjai nebegalės konkuruoti su pramonės lyderiais.
Remiantis šiais teiginiais, lengva įvertinti Interneto neutralumo principo svarbą. Jį panaikinus, bus prarasta ir nemaža dalis žmogaus teisių (kaip žodžio laisvė). Kodėl Federalinė Ryšių Komisija įnirtingai stengiasi panaikinti Interneto neutralumą? Kaip visada, vyrauja viena priežastis: pinigai. Stambūs telefoninio bei Interneto ryšio tiekėjai gali nemažai pasipelnyti iš šio principo panaikinimo.
Protestuotojai priešinasi Interneto neutralumo panaikinimui
Artėjant balsavimui, auga ir prieš panaikinimą protestuojančių žmonių minios. Visai neseniai prie Verizon kompanijos būrėsi žmonės, stengdamiesi išreikšti savo tvirtą nuomonę prieš planuojamus pakeitimus. Nors Interneto ryšio tiekėjai pritartų siūlymams pašalinti neutralumą, tačiau daugelis didžiųjų kompanijų išreiškia savo pasipiktinimą. Tarp jų ir Google bei Mozilla Firefox atstovai.