Ar socialiniai tinklai gali sukelti priklausomybę?

Ar socialiniai tinklai gali neigiamai paveikti žmogaus bendravimo įgūdžius, psichinę būseną ar net fizinę sveikatą? Tyrėjai dažnai stengiasi išgauti atsakymą į šį klausimą, ir kai kurie iš tiesų tvirtina prisikasę prie tiesos.

Nustatyta, jog beveik 3 milijardai žmonių kasdien bent kelias valandas praleidžia populiariausiuose socialiniuose tinkluose. Dažnai teigiama, jog toks prisirišimas prie virtualios erdvės gali apsunkinti bendravimo įgūdžius realybėje bei sukelti problemų užmezgant tvirtesnius ryšius.

Socialinių tinklų poveikis

Tokie spėliojimai nėra iš piršto laužti. Remiantis statistika, net 78% suaugusių žmonių kas valandą tikrina savo socialinius profilius, o 50% teigia, jog jie jaučiasi priklausomi nuo savo mobiliųjų telefonų.

Žinoma, lazda turi galus. Paieškojus, galima rasti ir tyrimų, teigiančių, jog socialiniai tinklai padeda vartotojams kovoti su savivertės stoka, nerimu bei gali padėti tobulinti bendravimo įgūdžius.

Vaikai „Facebook“ socialiniame tinkle: už ar prieš?

Suaugusių žmonių socialinių tinklų vartojimo ypatumai – jų asmeninis reikalas, tačiau vaikų prisijungimas prie tokių platformų kaip Facebook ar Twitter gali kelti nerimą. Facebook neseniai išleido naują programėlę, pavadintą „Messenger Kids“ (Messenger Vaikams). Kaip ir buvo galima tikėtis, vaikų sveikatos gynėjai iš kart ėmė teigti, jog vaikus pratinti prie socialinių tinklų – žalingas sprendimas. Vis dėl to, juk nauja Messenger versija skirta vartotojams, jaunesniems nei 13 metų.

Kalbant apie „Messenger Kids“, pastebima, jog aplikacija turi ir tam tikrų pranašumų. Vartojant šią programą, vaikas bus apsaugotas nuo sekimo bei reklaminių pranešimų. Be to, vaikai negalės naudotis šia aplikacija be tėvų sutikimo.

Sveikatos specialistai mano, jog tokio amžiaus vaikams neturėtų būti leista naudotis socialiniais tinklais. Tai tik dar labiau gali paskatinti žmonių polinkį tapti priklausomais nuo socialinių tinklų. Juk turbūt esate girdėję, jog žmogus negali iškęsti nei savaitės ar dienos, nepasitikrinęs savo Facebook profilio? Baiminamasi, jog šis poveikis gali tik sustiprėti, jeigu vaikai nuo pat mažų dienų bus pratinami prie kasdieninio telefono naudojimo bei lankymosi Facebook ar kitoje soc. platformoje.

Į šias grėsmes Facebook atsako paprastai: teigia, jog „Messenger Kids“ jau sulaukė teigiamų atsiliepimų. Tėvai jau spėjo pasidžiaugti programėlės suteikiamomis galimybėmis, kuomet suaugusieji net išvykę gali susisiekti su savo mažaisiais. Nors tai ir skamba pakankamai gerai, tačiau tokio pat rezultato galima pasiekti ir su kitomis, mažiau priklausomybę keliančiomis programomis (pavyzdžiui: Skype).

Žinoma, ar leisite savo vaikui naudotis socialiniais tinkslais – jūsų sprendimas. Tačiau nederėtų pamiršti ir galimų neigiamų pasekmių bei stengtis, jog vaikai kuo ilgiau galėtų išlikti vaikais. Juk socialiniai tinklai gali paveikti ir žmogaus supratimą, sukelti įvairių baimių ar nepasitikėjimą savimi.

Būkite atsargūs: nesileiskite valdomi socialinių tinklų. Juk nesinori, jog ateities kartos būtų prilipusios prie telefono ar kompiuterio ekranų, vietoj to, jog bendrautų gyvai.

Šaltinis: bbc.com.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Apsaugos gidai

Paskutiniai komentarai

Naujausi įrašai